KIRÁNDULÁSOK - 2023
Esterházyak nyomában – Tata és Majk
Részvételi díj: 14.400,– Ft/fő* (étkezéssel)
Időpont: 2023. július 15. (szombat), 8:00–15:00
Utazás: autóbusszal, a kirándulás résztvevői a József Attila Könyvtár melletti parkolóban szállhatnak fel, és ugyanoda érkeznek vissza. A Tatán elszállásoltak az autóbuszra a szálláshelyüknél is felszállhatnak.
Étkezés: Picant Étterem, Tata
Választható menü:
Ó Mami, húslevese gazdagon
Vegyestál: Cordon Bleu mozzarellával és cotto sonkával töltött csirkemell; rántott szelet; lassan konfilált sertés tarja; baconba tekert csirkemell mozzarellával átsütve;
rántott sajt; petrezselymes golyóburgonya; párolt rizs; vegyes savanyúság; tartármártás
Aprósütemények vegyesen
PROGRAM:
8:30-10:00 – Séta a tatai Angol Parkban. Lépjen be a „Griffes-kapun” át a Tatai Angolkertbe, és tegyen velünk egy sétát! Élvezze az árnyas tölgyek alatt a Tükör-forrás csobogását, keljen át a fahidakon, hogy megpillanthassa a vízeséssel díszített romantikus romokat. Meleg nyáridőben hűsöljön a grottában. Engedje, hogy megérintse a kert romantikus hangulata, és adja át magát a grófi életérzésnek. Lépjen be a kert közepén álló Nyári lakba, az Esterházy grófok nyári pihenő- és mulatóhelyére. Pillantson be a gróf urak és grófnők életébe, csodálkozzon rá a Jankovszky József alkotta, egyedülálló falfestményre, majd gyönyörködjön a Herendi Porcelánmanufaktúra csodálatos alkotásaiban. Felfrissüléshez sétáljon le az Esterházyak nyári konyhájába, a Cellariusba, ahol megkóstolhatja a helyi termelők bodzaszörpjét vagy akár a Cellarius saját áfonyalekvárját, a „Grófnő kedvencét”. Ha ízlett, vigyen magával a Tatai Kincsesházból ajándékul szeretteinek is!
Végezetül, ha elfáradt, üljön ki a Cseke-tó partjára, és csak gyönyörködjön a Gerecse minden évszakban más színében és látványában. https://tataiangolkert.hu/
10:00-11:30 – A tatai Öreg-tó partján, a vár szomszédságában álló, késő barokk Esterházy-kastély régi szépségét visszanyerve megújult kiállítási tartalommal várja a látogatókat. A Béke-szigete elnevezésű, élményalapú tárlat a grófi család hétköznapjait és nemzetközi jelentőségét mutatja be. A korhűen berendezett enteriőrökben izgalmas műtárgyak mesélnek az Esterházyak múltjáról.
Az épület egykor több jelentős diplomáciai eseménynek is otthont adott, ez a szellemiség ma is kiemelt rangot kölcsönöz a műemléképületben tartott rendezvényeknek. A felújítást és fejlesztést követően a kastély főépülete, díszudvara és parkja színvonalas rendezvényhelyszínné vált.
Az épületben kialakított Szalon Kávézó az elegáns vendégfogadás hangulatát hivatott megidézni: egy szeletet és egy cseppet abból a miliőből, amely a kastély egykori lakóit és vendégeit ölelte körül. A belépőjegy nélkül is látogatható kávézóban érdemes megkóstolni az Esterházy-tortát.
A kastély, amely az 1760-es évek második felében épült 1945-ig az Esterházy család birtokában volt. A város a tata-gesztesi uradalom birtokközpontjaként a tulajdonosok számára kiemelt jelentőséggel bírt. A kastélyt folyamatosan lakták, sőt uralkodói vendégeket is fogadtak itt. Falai között nem egyszer országos események zajlottak és olyan uralkodók látogattak ide, mint I. Ferenc császár és király, I. Ferenc József császár és király, II. Vilmos német császár és IV. Károly császár és király. Katonák százai vonultak el falai előtt, míg a hadvezérek (pl. a szabadságharc idején Görgey Artúr) a kastélyban tartottak haditanácsot.
Az épületegyüttes szerkezete összetett volt, a díszudvar körüli lakószárnyakon kívül kocsiszín és istállók tartoztak hozzá. Saját színházzal rendelkezett, amelyet ugyanaz a Fellner és Helmer cég tervezett, amely a budapesti Vígszínház, a kecskeméti és a kolozsvári színház vagy a bécsi Konzerthaus épületét. A kastélyépület egy nagyszabású kompozíció része, amelybe a tatai várat, sőt az Öreg-tavat is belekomponálta az épület tervezője, Felner Jakab. A kastély kertjében Schweiger Antal szökőkútszobra, a vízköpő delfin mellett Amphitrité, a szépséges nimfa alakját mutatja (1785). Ez a romjaiból újjászülető szobor lett a hosszú idő után újjászülető kastély szimbóluma valamint az épületben látható „Béke szigete” címet viselő kiállítás jelképe. https://nof.hu/hu/varak-kastelyok/tataesterhazy-kastely/
12:00 órakor ebéd a tatai Öreg-tó partján lévő Picant Étteremben.
13:00 órakor Indulás Majkra.
13:30-15:00 – Esterházy kastély, Kamalduli remeteség.
Merüljön el a hallgatási fogadalomban élő egykori kamalduli remeték békéjében! Ismerje meg a szerzetesek szokásait, csodálja meg díszes étkezőtermüket, a kolostort, és annak meghitt belső udvarát. Egy majki látogatás egyszerre nyújt lelki feltöltődést és aktív kikapcsolódást. A fővárostól 75km-re fekvő Majkpusztán a 18. században telepedtek meg a kamalduli rend hallgatási fogadalmat tett remetéi. Az Európában egyedülálló módon fennmaradt épületegyüttes az erdő közepén egy tó közelségében fekszik. Gróf Esterházy József építtette a remeteséget, a középen egykoron állt templom alapjait 1753-ban tették le. A templomtorony körül tizenhét puritán cellaház és az egykori kolostor, későbbi Esterházy-kastély épülete őrzi a valaha itt élt remeték emlékét. A fallal körbezárt terület apró házai arisztokrata családok adományaiból épültek, donációjukat a házak főhomlokzatán látható családi címerek jelzik. A kolostorban korhű módon berendezett helyiségeken keresztül megismerhető a remeték élete. A különös nyugalmat árasztó falak között sétálva átélhető a hallgatásban élő szerzetesek békéje. https://nof.hu/hu/varak-kastelyok/varak/majk-kamalduli-remeteseg/
15:00 órakor indulás vissza Tatabányára.
Kísérő kolléga: ifj. Gyüszi László
* A kirándulás ára nem MKE-tagok esetében nem tartalmazza a belépőjegyek esetleges költségét. Kedvezményre jogosító okmányát/kártyáját (pl. MKE-tagsági kártya) kérjük, mindenki hozza magával!
KÉPEK:
Agostyán – Baj
Részvételi díj: 20.000,– Ft/fő* (étkezéssel)
Időpont: 2023. július 15. (szombat), 9:00–15:00
Utazás: autóbusszal, a kirándulás résztvevői a József Attila Könyvtár melletti parkolóban szállhatnak fel, és ugyanoda érkeznek vissza. A Tatán elszállásoltak az autóbuszra a szálláshelyüknél is felszállhatnak.
Étkezés és borkóstoló: Turay pincészet, Baj
Választható menü:
- Húsos: Tyúkhúsleves gazdagon, házi szélesmetélt, sült kacsacomb káposztás házi tésztával, almával, almás pite, vanília fagyi.
- Vegetáriánus: Hideg paradicsomleves kápia paprikával, házi szélesmetélt bazsalikom pesztóval, sült paradicsommal, termelői tehénsajttal, almás pite, vanília fagyi.
- Mentes: Kókusztejes karfiol krémleves, mandula, szaftos csirkemell, édesburgonya-püré, zeller-alma saláta, almás pite, vanília fagyi.
PROGRAM:
8:00 órakor indulás az Agostyáni Ökofaluba. Agostyán határában, Tatától pár kilométerre, a Gerecse vadregényes mészkőrögei és erdőségei között találjuk hazánk egyik első öko- vagy más néven élőfaluját, amely ugyan nem igazi falu, de a vidék megtartó erejét jelentő hasznos tudást összegyűjtő természetvédelmi és humánökológiai oktatóközpontként mindenkit vár egy szemléletformáló sétára, gyönyörű erdei környezetben.
Az Agostyán határában 1991 óta működő kezdeményezés egy természetgazdálkodási majort, környezeti nevelésre alkalmas épületeket, szelíd energia ösvényt, emlékerdőt és egy egyedülálló, történeti ökológiai központot rejt az erdő csendjében. A központot működtető szakemberek a vidék megtartó erejét jelentő hasznos tudást a legújabb technológiai megoldásokkal ötvözik. Először ott helyben, magukon próbálják ki, majd a környezeti nevelés-, oktatás- és képzés eszközével kínálják az oda látogatóknak, hogy közösen építsünk fel egy fenntarthatóbb jövőt.
Ha az agostyáni műútról besétálunk az ökofalu felé, először a történeti ökológiai program keretében épült középkori házakhoz érünk. A szomszédos Öreg-Kovács-hegyen 1993-tól zajló ásatások során egyedülálló, az Árpád-korban épült plébániatemplomot, temetőt és középkori falut tártak fel a szakemberek. Közösségi munkában évek óta tart a templom másának megépítése, míg a középkori falu épületei közül több is áll: itt
különleges szakvezetés keretében ismerhetjük meg egy középkori falu életét és ökológiai tudását.
A templom mögött a kegyeleti emlékerdő található. Ez egy olyan különleges erdei temetkezési emlékhely, ahol az elhunyt hamvai egy biológiai úton lebomló, környezetbarát urnában kerülnek elhelyezésre az előzetesen kiválasztott fa gyökereinél. Kissé fentebb állnak a majorság épületei, tájfajtákkal, őshonos állatokkal. A domboldalban találjuk a központi épületeket, ahol nemcsak a képzési tevékenység zajlik, de szállást is igénybe lehet venni. A központban nemcsak erdei iskola típusú programok működnek, hanem felnőtteknek is szóló oktatási tevékenység is zajlik (ökoházépítés, fenntartható területhasználat, reformkonyha, egészségvédelem, életvezetés). Ide kapcsolódik a szelíd energia ösvény is, amely információs táblákon mutatja be a fenntartható energiát. https://femina.hu/utazas/agostyan-arboretum-okofalu/
11:00-13:00 Indulás az Agostyáni Arborétum és Kulcsosházba. A Gerecse Tájvédelmi körzet gyöngyszeme, a hegység egyik páratlan szépségű völgyében a Bocsájtó-völgyben, Tatától néhány kilométerre, Budapesttől alig egy órára található. Az arborétum 30,5 hektáron mutatja be fás szárú növényeit. A kertet az év bármely időszakában érdemes felkeresni, hiszen növényritkaságaival egyedülálló esztétikai élményt nyújt minden évszakban. A völgy különleges mikroklímáját, – a domborzat és a vízfolyás adta helyi éghajlat kedvező hatásait – Esterházy Móric fedezte fel, majd az ő kezdeményezésére indult meg a Szlavón tölgyek, illetve európai vörösfenyők telepítése, mely egyedek ma, a kert legidősebb fái. Az összefüggő lomberdőkkel, ligetes tisztásokkal borított, sziklás vékony termőrétegű hegyoldalakkal, a völgyben művelt területekkel tarkított Gerecse hegységben fenyőerdőt nem találunk. Az itt elültetett vörösfenyők mégiskiválóan fejlődtek.
Az 1950-es, 60-as években a Magyar Tudományos Akadémia kísérletei gyanánt 300 fajta, nagyrészt exota fát
ültettek, melyek mára jelentős méreteket értek el, és impozáns látványt nyújtanak.
A völgyön átfutó Hidegkúti-forrás vizét összegyűjtő patak útjába gátat építettek és két tavat létesítettek, a kedvező éghajlat fenntartása érdekében. Az Arborétum sajátos mikroklímájának köszönhetően, az országban egyedülálló módon több fenyőféléből álló erdőt csodálhatnak meg a látogatók, melyek többsége nem őshonos a területen. A kertet tovább színesíti a cédrusok, mamutfenyők, tulipánfák, nyírek, vasfák, égerek, kőrisek, juharok, diók stb. több változata is, így az élőfa gyűjtemény jelenleg közel 300 féle fa és cserje közössége.
A völgy hatásának köszönhetően, az arborétum a legnagyobb nyári kánikulában is kellemes, hűvös klímájú. A kert egész területét a Bocsájtó-patak szeli ketté, mely hozzájárult, hogy az Arborétum 2004 óta közösségi jelentőségű Natura 2000 Különleges Madárvédelmi Terület legyen. Ez idáig 71 madárfaj költése és 110 madárfaj megjelenése vált bizonyossá, így méltán viseli a „Madárdalos Agostyáni Arborétum jelzőt”, a
Natura 2000, különleges rendeltetésű madárvédelmi terület. 2022-től a Komárom-Esztergom Vármegyei Értéktár Bizottság döntése alapján a Vármegyei Értéktár része is. https://verteserdo.hu/latnivalok/agostyani-arboretum/
13:00 órakor indulás a baji Turay Pincészetbe – ebéd és borkóstoló. A Turay Családi Pincészetet működtető Turay család története a 17. századig nyúlik vissza. A család nemesi rangját 1663-ban I. Lipót császár adományozta. A történeti kutatásoknak köszönhetően kiderült, hogy a Turayak már 12 generáció óta művelnek szőlőt, de a 20. század viharos történelmi időszaka alatt a szőlő és földbirtokok elkerültek tőlük. A jelenlegi pince és borászat 2002 februárjában került a család tulajdonába.
A pincét eredetileg a kapucinus rend építette hozzávetőleg 250 évvel ezelőtt, az 1920-as években pedig
présházzal bővítették. Az épület és a hozzátartozó 3000 m 2 szőlőterület 1948 –tól magántulajdonba került. Az épület manzárd szobájában négy védőszentet ábrázoló szekkó (azaz száraz vakolatra festett freskó) látható. Az épület egyházi személyek találkozó helyeként és szertartások helyszíneként szolgált. A pince eredetileg földbe vájt volt, melynek nagy részét téglával kiboltoztuk, de egy darabját eredeti állapotában csodálhatják meg az idelátogatók. Az épület alsó szintjéhez tartozott egy kisebb ( két szamaras ) istálló és a szőlő feldolgozásra alkalmas présház, amelyet mára már kóstoló helységgé alakítottak át.
2006 őszén kezdte el a család a szőlők újra telepítését. A szőlőtelepítés folyamatosan zajlik, 2018 őszén a
meglévő 2 ha mellé további 0,4 ha terület került birtokukba, amelyre rezisztens szőlőfajtákat választottak, többek között solarist, kékfrankost és olaszrizlinget. Fajtáikat a területi adottságoknak megfelelően válogatják, így az agyagos, márgás, mészköves talajhoz remekül társulnak a már meglévő tőkék: rozália, olaszrizling, generosa, hárslevelű, pinot noir, cabernet sauvignon. A tételeikben így egységesen fellelhető az ásványosság, mely a terroiruk sajátossága.
A birtokot a 2018-as évtől a bioorganikus gazdálkodás szerint műveli a család, miszerint bioszerekkel
permeteznek, hogy a meglévő szőlők immunrendszerét megerősítsék. A kimagasló színvonal megőrzése érdekében a tőkéken lévő termést korlátozzák, a hajtásokat rendszeresen válogatják, zöldszürettel ritkítják. A szüret kézi szedéssel, kíméletes feldolgozással történik és ennek köszönhetően a kiváló minőségű
színmustból alkothatnak. Az alkotás során pedig azon filozófiát tartják szem előtt, mely szerint a terroir beszél, mi hallgatjuk, s ennek megfelelően kétféleképpen: oxidatív és reduktív eljárással készítik tétleiket.
A szőlőművelését és a borászati munkákat Turay Kamill édesapja, Turay István segítségével közösen vezeti. A
családi pincészet minden munkájából a feleség Turayné Székely Éva és lánygyermekük Turay Sára és Kamill párja Truszek Tímea is tevékenyen kiveszi a részét. A legjobb munkaerők: Nektár, a németjuhász, aki hűséges társként vonul a traktor mellett, valamint Othello és Furmint, a puli testvérpár, illetve Rozi, Bubi, Kaczor, Muci és Csóka bárányok, akik a legjobb soraljaművelők. A minőségi szőlőművelést és bor készítést a megalapozott tudás és az elhivatottság teszi lehetővé, ezt bizonyítják a már elért eredményeik.
A Neszmélyi borvidék önmagában is páratlan, de a Turay Családi Pincészet panorámáját megtekintve tűnik csak fel igazán mennyi érték vesz körül bennünket: miközben a család a kemencéből tálal, valódi gasztronómiai élményt élhetünk át. A pincében borkorcsolyával kísért borkóstolókat is rendeznek, hogy páratlan vendéglátásban részesítsék a hozzájuk látogatókat. https://www.turaypince.hu/
15:30 órakor indulás vissza Tatabányára.
Kísérő: Márku Mónika
* A kirándulás ára nem MKE-tagok esetében nem tartalmazza a belépőjegyek esetleges költségét. Kedvezményre jogosító okmányát/kártyáját (pl. MKE-tagsági kártya) kérjük, mindenki hozza magával!
KÉPEK:
Legendák nyomában – Esztergom, Bajna
Részvételi díj: 12000,– Ft/fő* (étkezéssel)
Időpont: 2022. július 15. (szombat), 8:00–16:00
Utazás: autóbusszal, a kirándilás résztvevői a József Attila Könyvtár melletti parkolóban szállhatnak fel, és ugyanoda érkeznek vissza.
Étkezés: Szalma Csárda, Esztergom
Választható menü:
- Húsos: Húsleves májgaluskával, Esztergomi vegyestányér petrezselymes burgonyával, rántott sertéskaraj, cigánypecsenye, saláta, palacsinta.
- Vegetáriánus: Zöldborsóleves csipetkével, juhtúróval töltött rántott gomba, rizs, tartár, palacsinta
- Mentes: Zöldborsóleves, grillezett csirkemell friss salátával, palacsinta
PROGRAM:
8.00 órakor indulunk Esztergomba, ahová 9.00 órakor érkezünk meg. Elsőként a Bazilikát és a Várhegyet tekintjük meg.
Esztergom – Bazilika – Várhegy: Az Esztergomi Várhegy államalapításunk óta fontos szerepet tölt be a magyar történelemben. A klasszicista stílusban épített, 100 méter magas Nagyboldogasszony és Szent Adalbert Főszékesegyház előbb a magyar uralkodók székhelye, majd a magyar katolikus egyház legfőbb központja. A templom egyes részei (Altemplom, Bakócz-kápolna, Panorámaterem, harangtorony), és a Kincstár megtekintése után sétánkat a Várhegyen folytatjuk. A sok lépcsőzéssel járó túrát választó kollégák jutalma: lélegzetelállító látvány a Dunakanyarra.
11.00-kor már a Babits Mihály Emlékházban járunk majd: Babits Mihály és Török Sophie nyaralója, a költő alkotói műhelye, melyből 1941-es halála után 20 évvel, 1961. augusztus 6-án lett emlékhely. „Nem is úgy épült, hogy századokig álljon, csak múló tanyául, mint a fecskefészek.” Az eredetileg szoba-konyhás, majd évről-évre bővülő hajlék a kor tekintélyes íróit, költőit, irodalmárait, művészeit látta vendégül. Komoly emelkedőn kell felkaptatnunk, de a látványért megéri!
Ebédünket 12.00 órakor a dunaparti Szalma Csárdában költjük el. 13.00 órakor újra buszra szállunk, irány Bajna. 13.30 –kor meg is érkezünk.
Bajna, Sándor-Metternich kastély: A legendás Ördöglovas, Sándor Móric gróf gyönyörűen felújított kastélyát 2021. december 11-én nyitották meg a nagyközönség számára. A romos állapotában is népszerű klasszicista építészeti remek számos filmforgatás helyszínéül is szolgált. Az idegenvezetési lehetőség mellett a kiállítótérben több korosztály számára készült interaktív eszközök, illetve digitális tárlatvezető applikáció (Visual Guide alkalmazás) segíti az élmény minél teljesebb befogadását. A tárlat megtekintése után lehetőség nyílik egy kellemes sétára a kastélyparkban, illetve egy kis baráti beszélgetésre egy jó kávé, és (reményeink szerint) egy Ördöglovas szelet, vagy egy Paulina pohárkrém társaságában.
Indulás Tatabányára 15:30-kor, érkezés 16:00 órakor.
Kísérő: Suller Ildikó
* A kirándulás ára nem MKE-tagok esetében nem tartalmazza a belépőjegyek esetleges költségét. Kedvezményre jogosító okmányát/kártyáját (pl. MKE-tagsági kártya) kérjük, mindenki hozza magával!
KÉPEK:
Erődök nyomában – Komárom
Részvételi díj: 16000,– Ft/fő* (étkezéssel)
Időpont: 2022. július 15. (szombat), 8:30–16:00
Utazás: autóbusszal, a kirándulás résztvevői a József Attila Könyvtár melletti parkolóban szállhatnak fel, és ugyanoda érkeznek vissza. A Tatán elszállásoltak az autóbuszra a szálláshelyüknél is felszállhatnak.
Étkezés: Csillagerőd, Komárom
Választható menü:
- Húsos: Raguleves csirke Gordon bleu, rizs, petrezseéymes burgonya, savanyúság, epres pohárkrém
- Vegetáriánus: szervezés alatt
- Mentes: Szervezés alatt
PROGRAM:
8.00 órakor indulunk Tatabányáról, és 9.00 órakor már a Brigetio Öröksége Látogatóközpont munkatársai várnak ránk. Az ország legújabb múzeumának létrehozásának célja egyfelől az egykori római település, Brigetio területén feltárt leletek interaktív bemutatása volt, másfelől egy, a XXI. század követelményeinek
megfelelő épület és bemutatótér kialakítása. Célja volt még, hogy a leleteknek jelenleg helyet adó Komáromi Klapka György Múzeum korszerű épületbeköltözhessen. Szintén a Látogatóközpont ad otthont az ELTE régészeti gyakorlati képzésének is, így Komárom jogosult lesz az “Egyetemi város” cím
használatára.
A komáromi erődrendszer (szlovákul: Komárňanský pevnostný systém) részei egyrészt a történelmi Komárom két vára Szlovákiában, másrészt az ahhoz kapcsolódó erődök a Duna jobb oldalán, a mai magyarországi Komárom területén. A bal parton lévő erődrendszer felújításáért 1994-ben Europa Nostra-díjat kaptak. Két erődöt látogatunk meg kirándulásunk során. 10. 30 perckor már a Csillagerőd padlóját koptatjuk.
A Csillagerőd felújítása lehetővé tette a budapesti Szépművészeti Múzeum több mint százéves gipszmásolat-gyűjteményének a bemutatását. Az 1896-ban alapított múzeum a megnyitásakor, a 20. század első évtizedében, több mint ezer darabbal, az antikvitástól a reneszánszig terjedő időszak jelentős szobrászati alkotásainak másolatával rendelkezett. Az 1920-as évektől a másolatgyűjtemények fokozatosan vesztettek népszerűségükből, így a második világháborút követően a gipszöntvényeket nem védték és nem állították helyre: több évtizedes hányattatás várt rájuk. A 2015-ben megkezdett restaurálási folyamat eredményeként több mint kétszáz kiemelkedő antik, középkori és reneszánsz másolat látható az erődben rendezett új kiállításon. A tárlaton mintegy háromszáz másolat tekinthető meg, az archaikus görög művészettől a 16. századig a szobrászat legismertebb darabjainak gipszöntvényei láthatók egy helyszínen. A komáromi kiállítás két nagy egységre osztható. Az egyik rész az erőd belsejében lévő egykori laktanya épülete, melyet kiállítótérré alakítottak át. A lineárisan felfűzött térsorban az antik művészet jelenik meg az archaikus, majd klasszikus görög, hellenisztikus művészet és római szobrászat bemutatásával.
Ebédünket is a Csillagerődben fogyasztjuk el 12.30 perckor. 13.30-kor indulunk tovább, hogy belépjünk a Monostori erőd falai közé.
A Monostori erőd – Közép-Európa legnagyobb újkori erődje – 1850 és 1871 között épült. Az UNESCO Világörökségi Várományosi Listáján szereplő, klasszicista stílusú hadtörténeti műemlék lenyűgöző látványt nyújt hatalmas, precízen faragott kövekből épített falaival, a védműveket borító 3-4 méter vastag földtakarójával és több kilométer hosszú földalatti folyosórendszerével (kazamata-hálózatával). Monumentális méreteit bizonyítják a következő adatok: az erőd 25 hektárt foglal el, teljes területe lőterekkel együtt 70 hektár, épületek alapterülete 25 680m2, a helyiségek száma 640. Az erődben élő katonák legmagasabb létszáma 8000 fő volt.
Az erőd építését követően a magyar honvédség katonagenerációit szolgálta. Feladatai közé tartozott a központi vár (Észak-Komárom) védelme és a dunai hajóforgalom ellenőrzése. Harci eseményekre itt soha nem került sor, elsősorban kiképzőközpontként és fegyverraktárként használták. Az I. világháború alatt sorozó- és kiképzőközpontként funkcionált. A II. világháborúban a Monostori erődbe helyezték a 22-es gyalogezred parancsnokságát, és az I.-II. zászlóalj katonái innen indultak a Don menti ütközetekbe. A II. világháború után a Csehszlovákiából kitelepített magyar családok szükséglakásait alakították ki az erőd falai között. 1945-90 között a Vörös Hadsereg Déli Hadseregcsoportja Közép-Európa legnagyobb lőszerraktárát alakította ki az erődben. Távozásukkal
az erőd katonai szerepe végleg megszűnt.
Ma az erőd kedvelt kirándulási célpont, ami hadtörténeti kiállítással, hidegháborús járművekkel, Kenyérmúzeummal, hajós kiállítással, és számtalan rendezvénnyel csalogatja a látogatókat.
15.15 perckor indul vissza a buszunk Tatabányára, ahová 16.00-kor érkezünk.
Kísérő: Fábián Ildikó
* A kirándulás ára nem MKE-tagok esetében nem tartalmazza a belépőjegyek esetleges költségét. Kedvezményre jogosító okmányát/kártyáját (pl. MKE-tagsági kártya) kérjük, mindenki hozza magával!
KÉPEK:
A Turul szárnyai alatt – gyalogtúra
Részvételi díj: 6000,– Ft/fő* (étkezéssel)
Időpont: 2022. július 15. (szombat), 8:00–16:00
Utazás: autóbusszal, a kirándulás résztvevői a József Attila Könyvtár melletti parkolóból indulnak gyalog.
Étkezés: Walter étterem
Választható menü:
- Húsos: szervezés alatt
- Vegetáriánus: szervezés alatt
- Mentes: szervezés alatt
PROGRAM:
8.00 órakor indulunk Tatabányáról, a József Attila Könyvtárból.
A Gerecse Tatabányával közvetlenül szomszédos részét járjuk be ezzel a rövid kirándulással. Útvonalunkon érintünk kilátót, bekukkantunk a Szelim-barlangba, és körülnézünk a városra lepillantó Turul-emlékmű környékén is. Ezek mellett bőven juthat idő a nyomvonalon kívül eső, de ahhoz közeli helyszínek felkeresésére, ezzel egész napos programmá bővítve a kiruccanásunkat.